Třinecká výzva: Ne nejnižší cena, ale kvalita má rozhodovat ve veřejných tendrech!

Cena versus kvalita. Tyto dvě veličiny porovnáváme dnes a denně. Jenže zadavatelé veřejných zakázek nemají moc na výběr. Rozhodnout podle nejnižší nabídnuté ceny je ve veřejných tendrech tím „menším zlem“. Vše chce změnit Třinecká výzva, kterou vstupují první pěšáci do boje za kvalitu.

„Usilujeme o to, aby se stavělo kvalitně, za odpovídající cenu, aby veřejní zadavatelé měli možnost vybírat z kvalitních nabídek firem tu nejlepší, a to s čistým svědomím a s argumenty pro následné kontroly a audity,“ popsala cíl Třinecké výzvy její iniciátorka Věra Palkovská.

Ani město Třinec není výjimkou a čelí problémům ve stavebnictví, kdy vyhrávají firmy s nejnižší nabídkou, některé pak neplní termíny, subdodavatelské vztahy, nebo staví nekvalitně a trpí tak nejen zadavatelé a uživatelé staveb, ale na šlendriánství doplácejí i solidní stavební firmy.

Třinec ve stavbách ročně protočí zhruba 100 milionů korun. Radnice vyhlašuje desítky tendrů, ve kterých z jedné třetiny vyhrávají firmy neslušné s nejnižšími cenami projektů, prací i dozorů. „Od prvopočátku se stáváme rukojmími stavebních firem, neplní termíny, zvyšují ceny, svou práci neodvádějí kvalitně a staveniště se tak rázem mění spíše na bojiště,“ dodala starostka s tím, že tyto spory končí mimosoudní dohodou nebo u soudu.

Zákon o veřejných zakázkách sice umožňuje nevybírat zhotovitele podle nejnižší ceny. Jenže zadavatelé často kvůli dotacím potřebují vysoutěžit firmu co nejdříve a bez komplikací, aby se neúspěšní zájemci neodvolávali. Vlastně stojí před volbou lepšího zla: buď přijít o část dotace, nebo zaplatit sankce od dozorových orgánů.

Připravovaný zakázkový zákon kromě ekonomické výhodnosti zavádí také kritéria sociálních dopadů či vliv na životní prostředí. Pravidla ovšem nejsou jasná a závazná pro dozorové orgány a veřejní zadavatelé tak dávají hlavu na špalek za to, že použili diskriminační kritérium.

Třinecká výzva apeluje na zachování slušnosti, solidnosti a spokojenosti účastníků ve stavebním procesu. Princip 4S by měl mimo jiné podporovat Centrální registr referenčních listů.

Zdroj: http://ehutnik.cz/trinecka-vyzva-ne-nejnizsi-cena-ale-kvalita-ma-rozhodovat-ve-verejnych-tendrech-10-cz1716.html

IMG_5972

IMG_5973